top of page
ניהול זמן: תרגיל "מיקוד על הבוקר"

הילדים שלי עוסקים בספורט ואני רואה כל פעם איך הם מכינים את עצמם לפני כל אימון. הם מחליטים מה הם הולכים לעשות, לפעמים הם קובעים לעצמם מטרה, מתלבשים בהתאם ואף מבצעים תרגילי חימום. כל זה מביא אותם לביצועים טובים ומשמעותיים.

 

אני מציעה את אותו הדבר עבור המטלות היומיומיות והפעילויות שלך.

 

אני רוצה לדבר אתך היום על "שגרת בוקר", משהו קטן לתרגל ברגע שקמים מהמיטה. זה נקרא "מיקוד על הבוקר"  ומשמש להגברת רמת הריכוז והעוצמה שלך בעבודה. מתחילים ליצור תחושות אלו מן הדקות הראשונות של היום. זהו תרגיל מנטאלי מהיר המאפשר לך לחזות מראש מה חשוב ביותר, מה מחכה לך ביום הזה ומה אתה מצפה ממנו.

 

 

מה הן משימות המפתח, מה הן חובותיך, עם אילו אירועים,

פגישות והתחייבויות רלוונטיים תצטרך להתמודד. תרגיל זה ישמש אותך

כשעון מעורר לחושיםהאפקטיביים שלך, כך שבבוא העת, תתחיל את

המשימה או את הפעילות בשיא העצמה מהשנייה הראשונה.

 

 

 

 

בניגוד למה שרבים מאמינים שהצעד הראשון לבניית תשומת לב, עוצמה מרבית וקצב העבודה נכונים זה למנוע הסחות דעת (זה הדבר האחרון),

אני מאמינה שחשוב מכל הוא ליצור עניין רב ותשוקה במה שאתה עושה

ולעניין ולתשוקה מגיעים כשחושבים ומכירים בחשיבות הפעולות והמשימות.

 

איך לבצע את התרגיל ?

 

זה פשוט ומהיר, שתיים או שלוש דקות לכל היותר. וזה משהו שאתה יכול לעשות בזמן שאתה מתקלח, מתגלח, מכין ארוחת בוקר או יוצא מהבית.

התרגיל הוא לסקור ולראות את כל מה שאתה יודע מראש שמחכה לך ביום הזה. אבל לא לעצור בכל משימה ומשימה, אלא רק באלו בהן אתה צריך להוסיף עוד מאמץ קטן... יכול להיות מצגת שעליך לסיים, מפגש עסקי, ביקור ללקוח חשוב, תכנון פרויקט גדול שעומד להיוולד או שיחת טלפון... מה שלא יהיה. תחשוב על זה לרגע ותשאל את עצמך למה חשוב לך ומה נדרש ממך. אולי ריכוז ויצירתיות, מיומנות, מנהיגות, אופטימיות?

 

1.   תתאמן על זה זמן קצר לאחר שאתה קם, בראש, בעוד אתה עושה משהו אחר שגרתי של כל בוקר.

2.   תחשוב רק על המשימות או הפעילויות הדורשות את "רמת ריכוז מוגברת" שאתה צריך. תפרש את הרגעים האלו, תשאל את עצמך מדוע הם חשובים לך ואיך אתה רוצה לבצע את המשימות האלו.

3.   דמיין את עצמך עושה את זה: "מבצע ומסיים"  בקצב ובעוצמה מלאה. כדי להזכיר לעצמך את התרגיל, פשוט תשים פתק במראה או במקרר (לאחר מספר ימים כבר לא תצטרך אותו).

 

כשאתה תתחיל את היום שלך בציפייה גדולה למשימות / פעילויות אלו, אתה תהיה מוכן ובמיטבך ברגע שהן יגיעו. הכנה קטנה זו תאפשר לך להתחיל אותן בהילוך גבוה יותר (יותר מיקוד, יותר עצמה ויותר מכוון תוצאות). 

 

בעצם תרגיל זה דומה לרגע ריכוז של ספורטאים רבים לפני תחרות. כולנו ראינו זאת מתישהו בטלוויזיה. הם מותחים את השרירים, וגם מדברים אל עצמם, עושים תנועות מוזרות והכל במטרה אחת בלבד: לראות כל סנטימטר של המסלול כדי לתת את הטוב ביותר מעצמם מרגע הזינוק.

 

  אז למה לא לעשות את אותו הדבר עם העבודה שלנו ?

 

כבר מזמן הבנתי שהמיקוד והעצמה שאני צריכה להשקיע בעבודה שלי נבנים טוב יותר אם אני מתחילה להכין את עצמי לקראתן משעות הבוקר. בימים בהם התחלתי לתרגל את "מיקוד על הבוקר", הכל הלך טוב יותר והתוצאות אפקטיביות יותר, אני מספיקה יותר ממה שחשוב לי באמת, יש פחות הסחות דעת ועושה את הדברים בקצב ובעצמה טובים יותר, אפשר להגיד שאני הרבה יותר מדויקת. מאז, צרפתי את התרגיל לשגרה שלי, ומתמידה בו.

 

אני מזמינה אותך לעשות את אותו הדבר. זה פשוט ובטוח – שווה לנסות.

 

 

 

טיפול בדחיינות, דחיינות אקדמית, דחיינות אצל מבוגרים, מאמרים בנושא דחיינות, דחיינות איך להפסיק לדחות משימות,דחיינות בעבודה, דחיינות דרכי טיפול, הרצאה על דחיינות, ניהול זמן נכון,  ניהול זמן בארגונים, ניהול זמן בעבודה, ניהול זמן אפקטיבי, ניהול זמן דחיינות, ני
bottom of page