top of page

אסטרטגיה מס' 3: איך לוכדים רעיונות?

 

היום נטפל בתירוץ: "אני מרגיש מאוים ויש יותר מדי דברים לעשות"

 

האם אי פעם הרגשת  המום מגודל רשימת המטלות?

יש רגעים בהם כולנו הרגשנו לכודים מרוב "דברים" שצריך לסיים. אנו עושים כמיטב יכולתנו כדי להספיק הכול, אבל לעתים קרובות זה נראה כאילו אין מספיק שעות ביום כדי לעשות כל מה שצריך.

מה שמעניין הוא שתחושה זו של "הצפה" לא נובעת ממספר משימות שלא הושלמו. היא, בדרך כלל, נובעת מהאופן בו אתה מעבד רעיונות ותכניות פעולה.

אסביר את הנקודה באמצעות Zeigarnick effect.

הפסיכולוגית  Bluma Zeigarnick בשנת 1927 החלה להתעניין בתופעה מוזרה בקרב במלצרים: כיצד הם מסוגלים לזכור בלי שום בעיה רשימת הזמנות ולא זכר כמעט את המנות שכבר ספקו.

על פי אפקט Zeigarnick, כל משימה (ואפילו גם מחשבה) שאינה "שלמה" תתפוס את המוח עד שאתה תעשה את מה שצריך לעשות או תכתוב תכנית פעולה להשלמתה. במילים אחרות, אם אתה באופן קבוע אינך מרוקן את הרעיונות מהראש שלך, הם משפיעים לרעה על היכולת שלך להישאר ממוקד במשימות בבהן אתה עסוק ברגע זה.

 

אפקט Zeigarnick טוען שקיימת נטייה לזכור משימות שלא הושלמו בקלות רבה יותר מאשר המשימות שהושלמו. לאפקט Zeigarnick קשר ישיר להתנהגות דחיינית, משום שלעתים קרובות, הנטייה לזכור את מה שלא עשינו הופכת לגורם המונע נקיטת פעולה כי יש עוד מאה דברים לעשות בכל יום ואנחנו עסוקים בלחשוב עליהם.

 

מה הפתרון?

 

צור "הרגל לכידת רעיון" שבו אתה אינך משחרר מחשבה לפני ש"לכדת" אותה בצורה מסודרת.

אפילו הפעולה הפשוטה של כתיבת מחשבה וארגונה במחברת לעיון בעתיד תעזור לך להישאר ממוקד בפרויקטים הנוכחיים. בדרך זו לכידת הרעיון סוגרת את כל הפינות שלעתים קרובות חוסמת את היכולת שלך לעשות דברים. במילים אחרות, כאשר המוח שלך מלא במחשבות אקראיות, אתה לא 100% מחויב למשהו.

האמת היא, שאנחנו מופגזים ללא הרף על ידי רעיונות. לפעמים הם צצים ברגעים כמו: פעילות גופנית, עבודה בגינה... אצלי, בגלל שאני עובדת בכל הארץ וחוזרת בערב לעמק הירדן, הרעיונות הטובים באים לרוב בזמן נהיגה. לקוח שלי נוהג להתעורר באמצע הלילה עם רעיון מבריק. לא משנה מתי השראה מגיעה אליך, אתה צריך לארגן אותה במקום אחד, מרכזי.

 

ישנן שתי דרכים כדי ללכוד רעיונות:

 

הראשון הוא מה שקרא "השיטה הקלאסית" לרשום במחברת שהולכת איתך לכל מקום אליו אתה הולך ורושמים בה כל רעיון שצץ.

ישנן אפשרויות אחרות, אפליקציות המאפשרות ללכוד מידע כמו הקלטות קול, תמונות, הערות אישיות וקטעי דף אינטרנט. המפורסמת מכולן היא אפליקציה הנקראת EVERNOTE . זו אפליקציה מצוינת, אפשר לנהל אותה גם מהמחשב הביתי. אבל אני ממליצה ללקוחות שלי להתחיל עם המחברת הפשוטה ורק אחר כך לעבור לאפליקציה המתאימה לצרכים שלהם.

אתה עלול להרגיש שזה קצת טיפשי לכתוב את דברים, אבל תופתע מהתועלת של הרגל זה. עשה זאת מדי יום ויהיה לך ראש נקי שיאפשר לך להתמקד לחלוטין בפרויקט הנוכחי.

כפי שכתבתי, דחיינות מגיעה גם מתחושה של הצפה. קשה להתרכז כשאתה מודאג מעוד מאה דברים אחרים. תרגול  "לכידת הרעיון"  יוצר תחושה מרגיעה, כי אתה יודע שכל משימה תושלם בזמן המתאים לה.

 

יישום הרגל

איך תפתח את הרגל "לכידת הרעיונות"?

 

* 1. קח איתך מחברת ללכידת רעיונות לכל מקום שאתה הולך.

* 2. הוסף כל מחשבה בשנייה שהיא עולה בראש שלך.

* 3. עבור על רעיונות אלו פעם בשבוע.

* 4. צור תכנית לנקיטת פעולה עבור כל רעיון משמעותי.

 

ועד שתקנה מחברת ללכידת הרעיונות שלך,

הנה 3 דוגמאות של דפים "ללכידת רעיונות",

הדפס אותם, שמור אחד ברכב, אחד בתיק ואחד בבית, בחדר העבודה שלך.

לחץ על כל תמונה ותוריד את הקובץ למחשב שלך!!!

 

 

 

 

bottom of page